Blokowanie ciasteczek i skryptów third party w Firefox

W połowie ubiegłego roku świat reklamowy obiegły mrożące krew w żyłach wiadomości. Otóż Firefox miałby blokować nie tylko ciasteczka pochodzące z zewnętrznych domen ale także skrypty! Wówczas nie doszło do tego, jednak wiadomości te powróciły całkiem niedawno przy okazji wprowadzania 65 wersji tej przeglądarki.

Blog Firefoxa głosił, że aktualizacja – czyli najnowsza wersja, która zostanie wprowadzona 29 stycznia, będzie blokowała zarówno ciasteczka jak i skrypty. Na tę chwilę Mozlilla wycofała się z tego pomysłu, ale po ich zapowiedziach widać, że decyzja została podjęta, a teraz jedynie pozostaje czekać kiedy stanie się faktem.

Dlaczego to takie ważne? Cóż wyobraźcie sobie, że wszystkie skrypty pochodzące z innych domen niż domena wydawcy zostaną zablokowane. Nie wykonają się żadne odwołania do adserwerów, systemów zliczających, przestaną działać narzędzia retargetingowe, a nawet skrypty analityczne – np. Google Analytics. Zapewne w Mozilli podejdą do tematu rozsądnie i nie będą domyślnie blokowali wszystkiego, ale zapowiada się małe trzęsienie ziemi kiedy już funkcja ta zostanie wprowadzona.

Oczywiście są na to gotowe rozwiązania i dość łatwo da się obejść te ograniczenia. Niemniej mniejsi i mniej zaawansowani technicznie wydawcy mogą mieć sporo trudności z ruchem pochodzącym z Firefoxa.

W Polsce udział tej przeglądarki nieustannie maleje. W tej chwili jest to około 15%.

Blokowanie skryptów w ff nie będzie zatem końcem świata dla wydawców, ale na pewno mocno uprzykrzy im życie. Z resztą nie tylko im. O wiele większe problemy będą mieli dostawcy narzędzi, którzy muszą być przygotowani na to co może nadjeść… choć wcale nie musi.

Jeszcze jedna rzecz jest tutaj warta podkreślenia – władza jaką mają dostawcy przeglądarek. Na przestrzeni ostatnich lat widać to doskonale. Można dyskutować czy zmiany wymuszane przez przeglądarki są słuszne, czy nie, ale bezdyskusyjny jest fakt, że to oni decydują o tym jak wygląda rynek online. Wystarczy spojrzeć na Chrome – najpierw zablokowali flasha i zmusili wszystkich do przejścia na HTML5. Następnie ogłosili blokowanie reklam, na stronach, które będą wyświetlały kreacje niezgodne ze standardami Coalition for Better Ads. Teraz Firefox zapowiada blokowanie skryptów.

W tej branży nie sposób się nudzić.

źródło danych: ranking.gemius.com
zdjęcie tytułowe: Unsplash.com / Jose Aragones (@jodaarba)

Jedna myśl na temat “Blokowanie ciasteczek i skryptów third party w Firefox

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *